top of page
2023-2024-es tanév

Beszámoló a HAT-KP-1-2023/1-001480-VAL-ELS/001 pályázatról

Újlakiak a régi hazában I.
7.a osztály

1. nap

Korán reggel, 4.30-kor találkoztunk az iskolánk előtt.

5 órakor izgatottan szálltunk fel a buszra és hamarosan már el is indultunk, hogy mielőbb az autópályán lehessünk.

Debrecen mellett haladtunk el és a Bors II. átkelőhelyen léptük át az országhatárt.

Nagyvárad érintésével jutottunk el Királyhágóig, amit Erdély kapujaként is emlegetnek.

1.jpg

Bánffyhunyadra érkezve, megtekintettük a református templomot, ahol Mihály Gyula lelkipásztor mesélt nekünk a templom történetéről.

A 13. században, gótikus stílusban épült templomot, Szent Erzsébet tiszteletére szentelték fel.

4.jpg
3.jpg
2.jpg

A templomot díszítő 116 kazetta a híres Felvinci mester munkája.

Egy földrengés során a templom megsérült és ekkor, Umling Lőrinc készített új, 112 kazettából álló famennyezetet.

Az 1761-ből származó harangjának felirata: „Az Isten dicsőségére csináltatta a Bánffy Hunyadi Reformata Ecclesia a maga költségén Anno 1761 D.I.K”.

6_edited.jpg
7.jpg
5.jpg
8.jpg

Estefelé érkeztünk meg Hargita megyébe és azon belül is Korondra. Ez a Sóvidék /fazekasmestereiről híres/ legnevezetesebb települése.

A hosszú utazástól lelkesen és kissé fáradtan foglaltuk el a szálláshelyünket, ahol nagyon finom vacsorával vártak minket a házigazdák.

2. nap

Reggeli után Korond központjába mentünk be busszal, ahol különféle programok vártak ránk. Először kürtőskalácsról meséltek nekünk, majd meg is kóstolhattuk a finomságot.

10.jpg
11.jpg
9.jpg

Később elsétálunk egy székely vadászhoz, aki bemutatta a taplógomba feldolgozását. Ezek után Tamási Áron sírját és a neki készült emlékművet néztük meg, és a szülőházához is elmentünk. Majd a faszén készítők felé vettük az irányt, de ezt csak a buszból néztük.

Ezután pityókás kenyeret ebédeltünk mindenféle feltéttel. A laktató étel után beültünk a lovaskocsiba és belenéztünk a tanyasi életbe. A hölgy akihez mentünk bemutatta nekünk a szörpjeit és mindenféle italját, amit családjával állít elő. A Fenyőkúti-tőzeglábhoz (a helyiek tajgájához) vettük az irányt, ahol egy kis ösvényen mentünk végig. A nap utolsó programja a sógyár volt, bemutatták a só előállítását majd vásárolhattunk is mindenfélét. Ezek után a szálláson kapott vacsorával zártuk le a napot.

3. nap:

A szállásról az Ezeréves határhoz mentünk, majd ellátogattunk a híres csipsz gyárba Csíkszentsimon és Csíkszentmárton között. Végül a Csíksomlyói kegytemplomot és kolostort néztük meg.

14.jpg
12.jpg
13.jpg

4. nap:

 

Reggeli után rögtön útra keltünk és ellátogattunk Székelyderzs településre.

Vártemploma egyike azoknak a romániai magyar műemlékeknek, amelyek az UNESCO-világörökség részét képezik. Idegenvezetőnk nagyon érdekes előadást tartott az unitárius vártemplomról, amely művészettörténetünk jelentős értéke. Jó volt megpihenni a templom hűvös csendjében és gyönyörködni a Szent László – legenda freskóciklusában, melyet öt jelenetben festettek meg. A templom fehér falai a kékre festett padokkal igazán különleges látványt nyújtottak.

15.jpg
17.jpg

Innen folytattuk utunkat Fehéregyházára, mely település Segesvártól 4 km-re helyezkedik el a Nagy-Küküllő folyó partján. Sokat tanultunk Petőfi Sándorról, híres magyar költőnkről, ismerjük gyönyörű, hazafias verseit, így érdeklődéssel látogattunk el a Petőfi emlék-múzeumba. A parkban áll Petőfi Sándor életnagyságú szobra, melynél ismét egy érdekes történelmi beszámolót hallhattunk az 1848-as szabadságharc végnapjairól, illetve Petőfi halálának lehetséges helyéről. Az előadás alatt elképzeltük a csatát és annak eseményeit.

18_edited.jpg
19.jpg

Kis pihenő után utaztunk tovább Bözödújfaluba. Ez a falu a romániai falurombolás jelképévé vált, 1988-ban vízzel árasztották el, elpusztítva így 183 lakóházat. Az ott élőknek el kellett hagyniuk házaikat.

Érdekesség, hogy a falu templomának tornya még hosszú évekig kilátszódott a vízből, de mára már teljesen elpusztult. Jelenleg kiránduló-, és turistahely.

Emlékpark őrzi a falu lakóinak emlékét. Minden házat egy-egy kopjafa jelképez, melyre rávésték a házszámot és a ház gazdájának nevét. A kopjafákat az eredeti utcák szerinti sorban állították fel. Leültünk a fűre és meghallgattuk Szőcs Lajos előadását, majd felállva közösen elénekeltük a magyar himnuszt.

Szőcs Lajos családja szalmakalap készítéssel foglalkozott. Szerették volna ezt a hagyományt megőrizni, ezért pár évvel ezelőtt kialakítottak egy múzeumot egy régi parasztházból Kőrispatakon. Megnéztük a szalmafeldolgozás folyamatát és megtanultunk néhány technikát, melynek segítségével aranyos dísztárgyakat lehet készíteni szalmából.

Ugyancsak elfáradva az utazástól és a sok élménytől a nap zárásaként a Medve-tónál pihentünk meg. Nevét onnan kapta, hogy alakja egy kiterített medvebőrre hasonlít. Vize sokszor 35 °C-ra is felmelegszik. A Medve-tó Szovátán található, ami egy igazi üdülővároska.

Sétáltunk a tó mentén és ettünk egy finom fagylaltot a helyi fagyizóban.

Élményekkel gazdagodva buszoztunk vissza Korondra.

20.png

Beszámoló a HAT-KP-1-2023/1-001505-VAL-ELS/001 pályázatról

Újlakiak a régi hazában II.
7.b osztály

Korábbi évek beszámolói a Határtalanul programról

A beszámolók a gombokra kattintva tölthetők le.

bottom of page